Konstrundan 2025

18/4

1 dagar

895 kr/person

Fredagen den 18:e april 2025

Vår traditionella Konstrunda med buss under Långfredagen ger i år möjlighet att besöka utställare i nordvästra Skåne. De visar alster inom Keramik, Skulptur, Måleri, Akvarell och Smycken.

Konstrundan i Nordvästra Skåne

Efter avresan hemifrån stannar vi i Kvibille för förmiddagskaffe innan vi fortsätter till ett besök på Konsthallen i Landskrona. Här finns alla Konstrundans konstnärer representerade med varsitt utställt verk. Vår buss tar oss sedan till ett stopp hos en konstnär i Landskrona och därpå följer en smaklig lunch. Därefter fortsätter vi till enskilda utställare runtom i nordvästra Skåne med besök i Asmundtorp, Ljungbyhed och Ängelholm där vi avrundar med buss -fika innan hemresan. Vi beräknas vara tillbaka i Göteborg vid 20-tiden .
Vi reserverar oss för att det kan komma att bli vissa förändringar av programmet.
Ingår i priset
Resa med helturistbuss, förmiddagskaffe, entré till samlingshallen, lunch på Eriktorps Kungsgård och busskaffe under hemresan.
Turlista
OrtUtHem
Göteborg07:3020:15
Mölndal07:4520:00
Kungsbacka08:0019:45
Varberg08:3019:15
Falkenberg08:5019:00
Program för nedladdning/utskrift
- Öppna/Ladda ner program